Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. kapitola - Ulice 5. května a Na Pankráci

15. 4. 2012

Ulice Na Pankráci a 5. května byly a jsou hlavními tahy Pankráce. Tehdy to byly ulice klidné, s obchody a dalo se přes ně docela v pohodě přecházet. Obě ulice doznaly velkých změn, Ulice 5. května kvůli propojení na hlavní tah Prahou a ulice Na Pankráci kvůli výstavbě metra.

Ulice 5. května

 Ulice začíná (nebo končí) prostorem zvaným Vítězná pláň, která už ničím nepřipomíná pláň, kde jsme si jako děti hrály a kde později vyrostl Nuselský most (tehdy most Klementa Gottwalda), - stavba byla zahájena 1968 a dokončena 1973, slavnostně otevřena 22. února. Kongresové centrum (tehdy Palác kultury) - stavba byla zahájena v roce 1976 a dokončena roku 1981, slavnostně otevřena 2. dubna (údaje převzaté z Wikipedie). 
 

plan.jpg

Na pláni se také konaly různé atrakce, toto je foto pana Mirka Tomse, z roku cca 1939 z nějaké pouti. Za fotografovanými kluky vyčuhuje uprostřed obrázku budova Ruského gymnázia.

 

vlcsnap-2010-08-04-09h18m00s71.png

Vítězná pláň tehdy. V pozadí je vidět už neexistující dětská nemocnice Na Karlově, která ustoupila stavbě metra. Vítězná pláň byla pomyslná hranice mezi Pankrácí a Nuslemi.
 

V současné době vede ulicí 5.května magistrála, kde se žene jedno auto za druhým a to ve třech proudech silnice. V poslední době se začalo se mluvit o revitalizaci této ulice, kde se uvažuje o jejím zklidnění se středovým zatravněním se stromy, lavičkami, cyklistickou stezkou apod. Vůbec si neumím představit, jak to zbrzdí dopravu už v tak těžce zkoušené Praze. Doufám, že mě nikdo nezastřelí pro výstrahu, když sem dám animaci tohoto prostoru tak, jak byla prezentována stránkách internetu na IDnes. V případě, že se autor těchto snímků ocitne na této stránce, prosím, nechť mě kontaktuje v diskusi.
 

 

3460209-magistrala-studie.jpg

Tak tedy ulice 5. května jak by mohla vypadat:

 

3460119-magistrala-studie.jpg


Nyní vypadá ulice takto
 

5kvetna55.jpg


Ještě jeden pohled na revitalizaci. Líbilo by se mi to ...

Tak to je vize radních, ale kde by na to vzali peníze, to by mě tedy zajímalo. Bylo by příjemné opět propojit obě strany této ulice, ale toho se já už nedožiju.

Poblíž Náměstí Hrdinů (bývalého Soudního náměstí) stále ještě v ulici 5. května bydlela tehdejší ikona bigbeatu Pavel Sedláček, můj velký oblíbenec, kterého navštěvovala Eva Pilarová. Všechno měla z pěkně první ruky naše spolužačka Roberta, sídlící v bytě naproti Sedláčkovu domu. Těsně před náměstím uzavírala tuto část pošta. Moc ráda jsem na poštu chodila, byly tam ještě vůně lepidel, balíky byly tehdy balené v papíru a převázané poctivým špagátem, zasukovaném na několik uzlů. Dokonce se posílaly koše obšité pytlovinou. Co v nich bylo, nevím. Poště vévodila velká váha, právě na ty balíky. Razítka bušila do obálek na známky, hezky shora rovně, aby byl otisk dobře čitelný. V té době rozvážel poštovní balíky modrý vůz tažený koněm a děti za jízdy naskakovaly na zadní sedátko, aby se trochu popovezly. Ty, které se nevešly, volaly na pošťáka, za vozem, za vozem ... Takto to vypadá, že jsem snad starší než hnědé uhlí, ale je fakt, že dvacáté a jednadvacáté století prodělalo obrovský vývojový skok ve všech oborech.

Na Náměstí Hrdinů byl původně park s pomníčky padlých, kde jsme jako pionýři stávali čestnou stráž. Kluci modré kalhoty, holky skládané tmavomodré sukně, obě pohlaví pak bílou košili a pionýrský šátek. Dost jsem to prožívala, jednak, že se na mě lidi dívají a druhak mi bylo líto těch padlých. Park ustoupil výstavbě hlavnímu tahu Prahou. Z ulice Táborská, která ústila na náměstí se náměstím točila tramvaj, č. 3 a č.14.

 soudninam.jpg

Přikládám obrázek, který jsem našla na internetu, ale na dotaz o svolení jeho umístění ke mně na blog se mi nikdo neozval. Na obrázku je krásně vidět jedoucí tramvaj i parčík.

 

soudninamesti.jpg


Ještě jedna, trochu rozmazaná podoba, náměstí z filmu Punťa a čtyřlístek
 

soudnam.jpg

 

usoudu.jpg
 

 

Přemostění a odklon tramvají z ulice 5.května do ulice Na Pankráci

 

soudni.jpg


Dnešní podoba 

Náměstí Hrdinů vévodí 3 významné objekty. Tyto objekty byly popsány kvalifikovaněji, než bych to udělala já, takže uvedu pouze odkazy. Jako první uvedu vrchní soud, podle kterého se dříve náměstí jmenovalo - klik Wikipedia. 

Další je věznice, po které byla pojmenována tato část Prahy - klik Wikipedia. Zde také začíná film Maratón režiséra Ivo Nováka s herci v hlavních rolích, Janou Brejchovou a Jaromírem Hanzlíkem. Citace ČSFD k filmu:"Z pražského povstání si autor vybírá osvobození pankrácké věznice, chaos v té době v Praze, hrdinské odbojové činy, stavby barikád a chvíle kdy nacisté vedou rukojmí jako živé štíty před barikády (živý štít- žena kříčí v hysterickém pohnutí "Střílejte do nás")." Při pražském, květnovém povstání v roce 1945 zahynulo mnoho civilistů, vč. dětí. Na Pankráci, Na Jezerce i v Krči je hodně pomníčků, jejichž většina se udržuje dodnes.

Třetím významným objektem je vozovna Pankrác, která také sehrála svoji roli při pražském povstání - klik Wikipedia. Obrázek tramvaje, asi v polovině ulice 5.května, jsem si vypůjčila z mailu, kam mi obrázky od kohosi doputovaly. Dal se identifikovat název - Praha 20. století a částečně i autor fotografií - Němec. J. Fotografie je z roku 1970. O pár let před vznikem této fotografie bylo na stejném místě kadeřnictví, jak je vidět úplně vpravo na obrázku. Přidám historku. Poprvé a naposled v životě jsem podlehla mámení spolužačky Vandy, že mě krásně ostříhá. Byly jsme s holkama u ní v bytě, v ulici Na Veselí, na návštěvě. Pustila se do mě a výsledek byl jedna děsná katastrofa. Doběhla jsem domů, kde mě v slzách objevila sestra a i ona záhy slzela, ale smíchy. Ptala se mě, zda ve škole sedím v řadě uprostřed, aby na mě měly obě strany spolužáků dobrý výhled. Také se nabízela, že by mi ty vystříhané kusy kolem uší zamazala tuší. Pak se jí mě zželelo, uvázala mi šátek a pochodovala se mnou od kadeřnictví ke kadeřnictví.Nikde se mnou nechtěli nic mít, dívali se na mě jako bych měla prašivinu. Až v kadeřnictví, zachyceném na fotografii, se mě jedna hodná paní ujala a nějak mě dostříhala. Výsledek sice nebyl nic moc, ale bylo to pořád lepší než Vandin zásah.

 

tmp.jpg

 

5kvetna5.jpg

 

Pro srovnání snímek z Google mapy. Jak je vidět, kadeřnictví je tam stále, i hospoda na rohu, ale tramvaj už tam tudy dávno nejezdí. 

Téměř na konci ulice 5. května, sídlilo kino Libuše. I zde přidám foto i historku. V roce 1973 jsem očekávala blízký termín porodu, když manžela napadlo, že bychom mohli do kina Libuše na film "Malý velký muž" Nevěděla jsem co mě čeká, ničehož netušíc jsem v pohodě zasedla, shlédla týdeník a vhlížela film. Po čase jsem opět jako za dětských let strávila část filmu s hlavou pod opěradlem sedícího přede mnou. Stačilo mi vidět, jak je na zádech indiánky rozstřílené mimino a měla jsem dost. Málem jsem porodila.

 

kinolibuse.jpg

A zde je ono kino, dnes již neexistující. U kina parkují, na tehdejší dobu, typická auta. Myslím si, že jsme v té době ještě žádné auto neměli a to jsme čekali už druhé dítě.

Strana ulice, kde stálo kino Libuše byla po roce 1989 zbourána od křižující ulice Hvězdova až téměř ke křižující ulici Na Veselí a zastavěna skleněnými obludami.
 

pankracjss.jpg

Zde obrázek části Pankráce v roce 1968, popsaný Jardou Šerákem:

*1 Činžovní dům U družstva klid
*2 topol u Truhlářů pokácen někdy v roce 2008
*3 dům architekta Koudi jako poslední zbořen v roce 2006
*4 domek z kolonie Na Děkance
*5 budova autobusového nádraží
*6 autobusové nádraží
*7 tady byla konečná trolejbusu č. 55
*8 Domy v dnešní Pikrtově ulici
*9 tak zvaná Modrena. Dnes je zde ulice 5.května
*10 Kino Libuše
*11 čára znázorňuje přibližnou polohu, kde stávala kolonie U družstva Klid
*12 Zde byly uhelné sklady pana Klinota vedle na rohu ulice Na Pankráci bylo kadeřnictví a cukrárna pana Šmída
*13 Runczikova, předtím Bořkova ulice
*14 Budějovická navazující vpravo na ulici Na Pankráci
*15 zde jezdily tramvaje 3, 13, 14 (dnešní Pikrtova ulice)
*16 původní různé boudy, baráčky a ohrady, jakási tehdejší "průmyslová zóna"
*17 Bouškovo zahradnictví
*18 louka, pod níž se rozprostíraly podzemní protiletecké kryty
*19 Tady stávalo nouzové č.p. 52 Dvořákových a vlevo od něj hospoda "U Kotyšanů"
Foto © Václav Jirsa

Na opačném konci od kina Libuše končila tato ulice na vítězné pláni

A teď už můžeme přejít do ulice Na Pankráci, ale vydáme se tam od našeho domu.

Ulice Na Pankráci

Do ulice Na Pankráci, kam jsem chodila do výše zmíněné školy jsem chodila ulicí "Na Bitevní pláni", zde zase využiju "Punťu" připojím obrázek, který ukazuje ulici když jsem šla ze školy domů, na rohu koloniál Liškových v domě, o kterém jsem se zmínila, že tam bydlel Václav Huňka kameraman A to je už ulice kde jsme bydleli. Ulice "Na Bitevní pláni" vedla od křižující ulice Viktorinova až na Vítěznou pláň..

V této ulici "úřadoval" švec, tak jsem to k němu neměla daleko, když jsem tam nosila boty k opravě. Švec měl pěkně svoji dílnu na očích zákazníků, žádné plenty, kde by v jedné části jen boty přijímal a vzadu opravoval. Vonělo to u něj ševcovským popem, kůží (tehdy byly boty na opravu jen z kůže). Fascinoval mě stroj, kterým po straně přibrušoval podražené podrážky, a který také botu všelijak uhlazoval a leštil. Obdivovala jsem ševce jak umí držet floky v puse, sázet je do podrážek a při tom i mluvit. Na rohu ulic Viktorinova a Na Bitevní plání byla tehdy zřízena školní družina. Pobyla jsem v ní jen jeden den odpoledne, které jsem usilovně probrečela. Probrečela a proštkala jsem ještě celý večer, takže bylo rozhodnuto, že tohle zařízení nemůžu navštěvovat bez vážné újmy na zdraví. Nevím už od které třídy jsem si ohřívala nebo vařila obědy sama doma, ale je fakt, že to bylo tak od druhé třídy. Dělala jsem si takové záhadné dobroty, jako zbylé houskové knedlíky polité marmeládou a hustě posypané moučkovým cukrem (jaujau ty zuby dostávaly lekce, však je mám dodnes jak noty na buben), opékané buřty tak důkladně až jsem začoudila byt, vajíčka na všechny způsoby a pochopitelně palačinky.
 

vlcsnap-2010-08-04-09h52m18s171.png

 Ulice Na Bitevní pláni 

Viktorinovou ulicí jsem popoběhla do školy, do ulice Na Pankráci. O škole už bylo řečeno dost, půjdeme na průzkum ulice.

Ulice Na Pankráci prošla největší asanací. Velká část ulice padla za oběť výstavbě metra a její rozšíření. Největší kuriozitou bylo zbourané kino Revoluce, kterému věnuji samostatnou část. Kino bylo totiž dosti obsáhle rekonstruováno, aby pak záhy bylo zbouráno.

Ulice Na Pankráci vede od Vyšehradu až ke křižující ulici Na Strži, dále pokračuje ulice Budějovická.

Cestou od Vyšehradu byla kdysi osamělá stavba Jedličkova ústavu. V něm žily postižené děti, schované před světem. Když náhodou vyjely na svých vozících nebo těžce ťapaly po zakřivených nohách, na procházku, bylo mi jich líto. Moje matka mě učila, abych na ně nezírala s otevřenou pusou a dělala jsem jakože nic. Pro dítě je taková situace dost obtížná. A tak málem dodnes neumím s takovými dětmi komunikovat, ačkoliv jsem už dost stará. Stále mi je jich líto a pociťuji před nimi ostych, ačkoliv vím, že dnes už mají docela jiný a kvalitnější život než tehdy. Na rohu ulice Na Pankráci a Mikuláše z Husi zela hrozně dlouho jáma po vybombardovaném domě. Trosky byly dávno uklizené, ale to prázdné místo po domě, kde žili a zahynuli lidé bylo smutným místem. Byla jsem ráda, když později na jeho místě postavili nový dům. Zato od ulice Štětkova šlo všechno do háje, až na školu u kostelíčka, o které jsem psala, že jsem do ní chodila..

Připojím fotografie ulice před bouráním, které jsem získala v archivu Muzea hl.m. Prahy.

Pohled směrem k Vyšehradu. Za starou zástavbou je novostavba tuším, že administrace podniku "Mlýny a pekárny" Vyznačuje hranici stavební čáry, takže domy před ní šly...

 

pankraclek.jpg

Uprostřed obrázku je lékárna, která byla krásně prostorná. Ob dům dál byly potraviny, kde byl náznak jedné z prvních samoobsluh.

pankrsinkul1.jpg


 

 

Dnešní stav z google mapy
 

kopie---kvysehradu.jpg

 

kopie---kvysehradu2.jpg

 

Další fotografie obou stran ulice směrem k Vyšehradu.

 

napankzp.png


Z filmu "Zpívající pudřenka" jsem získala fota ohrady na rohu ulice Na Pankráci a Náměstí hrdinů. Proluka za stromem je nyní zastavěna. Na natáčení filmu jsem se byla několikrát podívat, jako skoro všechny děti z okolí, pro které to byla velká událost. Zejména si pamatuji na scénu, kde Zuzana Ondrouchová sedíc na ohradě, pronáší, že je to Briknerovo království.

Označení ulice Mánesova je filmařské. Dům s letadlem identifikuji níže.

 

 

vlcsnap-2011-04-28-09h46m53s23.png


Pohled do ulice Na Pankráci směrem ke škole. Místo rohového domu za sloupem je nyní skleněná loď ČSOB. Škoda, že se nepodařil lepší záběr do ulice, která je dnes úplně jiná.

 

 

 

 

vlcsnap-2011-04-28-09h56m20s61.png


Zde je pohled od Náměstí hrdinů na dnes již neexistující dům v ulici Na Pankráci

 

 

 

 

vlcsnap-2011-04-28-09h38m14s205.png

Pohled směrem k Náměstí hrdinů

 

 

 

 

vlcsnap-2011-04-28-09h56m01s123.png

Ano, opět záběr s letadlem a ohradou. V popředí, v autě zlosyni František Filipovský, Rudolf Hrušínský a Josef Kemr

 

 

 

 

kezp1.jpg

Zde dnešní pohled na místo kde stála ohrada, přibližně v místech za jedoucím bílým autem. Štít domu s letadlem je přikrytý hnědou novostavbou a navazuje na již tehdy stávající dům. 

 

 

 

 

vlcsnap-2011-04-28-09h58m32s105.png

Tohle je pohled na Sovětskou školu, tipuju, že je to pohled z Viktorinovy ulice

 

 

 

 

vlcsnap-2011-04-28-09h30m08s215.png

A na závěr snímků z filmu stará dobrá reklama na Polárku. Dort z polárky, dárek nad dárky.

Než přejdu k biografu nebo kina Revoluce, dopopíšu ulici až k dnes již neexistující konečné smyčce trolejbusu.

Vedle školy bývalo papírnictví, neboli Narpa a tam jsem si kupovávala školní knihy (tehdy zdarma ještě nebyly) a vůbec všechny školní pomůcky. Pokaždé jsem na začátku školního roku pečlivě obalila knihy i sešity, aktovku jsem si krásně srovnala, ale moc dlouho mi ten pořádek nevydržel. Nákupy v papírnictví jsem milovala, krásně to tam vonělo a už tehdy v něm prodávali všelijaké malé, mrňavé i větší a velké notýsky, zajímavé tužky, různá plnicí pera, dopisní papíry, atd. atd. Na této ulici se vyskytoval obchod s prádlem a textilním zbožím, kde jsme nakupovali potřebné, jak jsem rostla. Na konci, kde je nyní ta skleněnka ČSOB byla cukrárna s výbornou kopečkovou zmrzlinou, jiná tehdy ani nebyla. V cukrárně jsme kupovali žužu, fialky, pendrek a pak takové zelené gumové kuželky, nanukové dorty, polárky a eskymo.

Na druhé straně ulice, směrem k Budějovickému náměstí byly všelijaké krámky, ale nejvýznamnější byl "Sklo-porcelán u Vanišů". Tam jsem se jako malá holka kochala pohledem na vystavené zboží za výlohou a také tam někdy kupovala dárky k vánocům. Jeden dárek mi utkvěl v hlavě. Usilovně jsem ho vybírala podle těchto kritérií: Dárek musí být velký, aby to bylo něco ale při tom dostatek levný s ohledem na moji kapsu. Podařil se mi skvělý úlovek. Byla to skleněná mísa lemovaná skleněnýma kuličkama za pouhých 8,- Kčs. Měla jsem z toho velkou radost, možná větší než obdarovaná. Je s podivem, že krám je tam dosud, ale asi málokdo ví, že se tam říkalo U Vanišů, i když za mě už určitě Vanišovi nebyli majitelé.

V místech kde je dnešní Centrotex byla smyčka trolejbusů.

Zde popis ze stránek - klik

Zrušená trať Podolí - Pankrác

Horní část tratě Václavské náměstí - Pankrác. Trať uvedená do provozu v roce 1949, zrušená 1967. Na předchozí úsek navázala v Podolské ulici, dále vedla ulicemi Sinkulovou, Na Dolinách, Lomnického, náměstí Hrdinů a Na Pankráci. V blízkosti náměstí Hrdinů doplněna jednostopou smyčkou vedenou ulicemi Kischovou a Dačického.

Linky 55, 61.

 

 

 

 

smycka_c55.jpg

Konečná trolejbusů se nacházela nedaleko Autobusového nádraží opodál ulice Hvězdova. Dům vlevo již nestojí. Byla zde hospoda "U Kotyšanů. Domy v pozadí jsou ve Hvězdově ulici, před nimi bylo autobusové nádraží. (Viz Jarda Šerák - Picasa) 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Záběr ze Zpívající pudřenky

(Ladislav Kubera, 1. 5. 2020 19:33)

Dobrý den, nevíte někdo prosím, kde se natočil záběr s prodejnou sloužící jako zázemí zločinců a maskovanou jako opravna a bazar s rádii a televizory?

https://pankrac.estranky.cz/fotoalbum/zpivajici-pudrenka/vlcsnap-2011-04-28-09h34m14s111.-.html

Děkuji a zdravím!
L.Kubera

Dávný obyvatel ulice Podlipného (Na Bitevní pláni)

(zdeněk sviták, 2. 12. 2019 10:04)

Jen drobnost - kromě jenom slov chvály: pohled na Sovětskou školu je z ulice Miletínkovy, přejmenované na ulici Bohuslava ze Švamberka. A ještě ke komentáři: Podlipného ulice byla zlividována jen ve své severní části, musela ustoupit budování Paláce kultury.

Podlipného ulice

(Zdeněk, 23. 8. 2019 12:49)

V roce 1933 se U Apolináře narodila a s rodiči bydlela v Podlipného ulici 114 paní Věra Procházková, mnohonásobná mistryně v rychlobruslení, účastnice mistrovství světa i Evropy. Dům byl později zbořen a ulice Podlipného celí zlikvidovaná.
Věděl by někdo, kdy se tak stalo?

pankrácké dítě

(Miloš Routa, 28. 2. 2017 9:41)

Narodil jsem se v r.1946 na Veselí. Tatínek měl cukrárnu v ul. Spolupráce. Na Veselí dva domy pod mým rodným(14) bylo dětské hřiště a prodejna uhlí. Do školy jsem chodil do pavilonů a na Palouček. V Jezerce bylo okolo 50tého roku zrekonstruováno divadlo, kde jsme jako děti hráli. Zimní sporty jsme pěstovali na (nevím přesně jak se to píše)Rajknechtkou, která začínala prakticky za modernou a zelinářem-bulharem. Dále byly pole, vepřín a volný terén až k Michli. Na brusle jsme chodili naproti Jawě, kde byl stadion a tenisové kurty. Kavčí hory ve slovníku pankračáků neexistovaly. tam se to názývalo rasovna (rasák) kde byly zahrádky, psí cvičák a stávající fotbalové hřiště. Na pohádky jsme chodili do Libuše a Revoluce. Někdy se promítaly filmy v kantýně dopravních podniků. Loutkové pohádky se hrály v nízkém domečku pár metrů za Jawou. Ul. Na Pankráci byla tvořena nízkými domečky a končila spolu s trolejbusem nedaleko Zelené lišky. Foto této ulice se marně snažím sehnat. Vzpomínám, že tak byla hospoda a v průjezdu bylo divadlo Mošna. Pokud si ještě na něco vzpomenu, doplním. Routa

Re: pankrácké dítě

(Pavel Outlý, 27. 7. 2019 11:05)

Bydlel jsem vedle v domě kde bylo divadlo Mošna.Pamatuji se kduž v sále pro děti dělali vystoupení a v zhradní restauraci barčnické plesy.Nášemu domu se říkalo podle majitele u Paterů a vedle rohovému domu s hospodou a zahradou u Kastnerů.

Pankrác mého mládí

(Jan Puschman, 12. 2. 2019 18:26)

Děkuji za moc hezký článek. Prvních 24 roků života jsem strávil s rodiči v ulici Na Veselí, hned za budovou soudu. Často jsem na kole jezdil po Pankráci. Měl jsem to rád Na Bělce, tam jsme s kamarády jezdili se dívat na fotbal a na plochou dráhu na škváře, která byla kolem hřiště na kopanou. V okolí hřiště byl poklidný kout, dědové tam posedali na skládacích stoličkách a hráli karty. Na svahu zahrádky.
Když jsem byl podstatně starší, a bydlel na Jižním Městě, občas jsme s kolegy z práce vystoupili na Soudním nám. a šli nakupovat do prodejny exportního souběhu s obuví, k paní Omrtové. Tam bylo možno koupit úžasné věci, za velmi přijatelné peníze.
Ještě jednou díky za článek, s pozdravem J.P.

stará Pankrác

(salcherova, 16. 3. 2018 11:34)

Ráda jsem si přečetla vzpomínky na starou Pankrác
a fotografie míst, kde jsem vyrostla. Jen mně mrzí, že nemůžu najít nějakou fotografii staré sokolovny
na Pankráci u kostelíčka. Já tam prožila část svého dětství, kdy moje rodiče tam bydleli jako správci sokolovny. Pak jsme se přestěhovali do činžáku naproti sokolovně. Na sokolku vzpomínám a všechny děti z okolí tam trávily svoje volné chvíle a hřiště bylo vždycky až do večera plné dětí. By\l tam malý lesík, zahrady a moje rodiče bydleli v malém domku vedle sokolovny se zahrádkou. Vedle sokolovny byly další dvory, se stromy a ovocem a poslední končila zídkou, kterou jsme přelezly do zahrady , kde bylo kino Revoluce. Pokud někdo má fotky staré sokolky, tak bych je moc ráda viděla.

Poděkování

(Jakub Jelínek, 9. 2. 2018 12:38)

Moc děkuji za tyto stránky, jsem skoro padesátník a narodil jsem se a žil v ul. Na bitevní pláni, do jeslí jsem chodil Bohuslava ze Švamberka, do školky Na Bučance a školu jsem odchodil na základce na Pankráci u kostelíčka. Jsem moc rád za toto povídání a hlavně fotky, některé výjevy si ještě jako malý capart pamatuji.

Doplnění co bylo v ulici Na Pankráci

(Milan Hendrich, 29. 12. 2014 21:53)

Mohu popsat ulici Na Pankráci ještě z dob před světovou válkou, leta 1935 - 1945. Vyjdeme z křižovatky od Kostelíčka směrem na Vyšehrad na levé straně. Roh (telefonní budka) Restaurace Na staré poště,čistírna oděvů Rybák,drogerie Kubánek s velkými hodinami,Křížova lékárna(snad výrobce likéru JAKAMARUS,obchod Šedivák,restaurace U Forejta,cukrárna Šlais,elektroprodejna,majitele už si nepamatuji,podobně jako dále Čepičářství a Ovoce a zelenina.Na dalším rohu pak Hospoda,která je tam dodnes. Z pravé strany na rohu rybárna Hradecký (je tam dodnes),hodinář Vildt,prodejna uhlí,Květinářství a prádelna.Na rohu pak nějaká ohrada.Kolem ohrady cesta na Pláň, kde se konaly každý podzim t.zv.Fidlovačky,kde se sjelo nespočet atrakcí,když skončily na venkově posvícení a pouti.Odtud se pak přesunuly až na Mikulášský trh.Na druhou stranu od kostelíčka z pravaje škola (stojí dodnes),dále papírnictví Toman,Foto Novák,Cukrárna Žára,Prádlo Němeček,Potřeby pro obuvníky,Nožířství,trafika a Poživatiny Karel Chmelař. Přes ulici byla drogerie Chmelař, kde v době adventu stál živý mikuláš s čertem.Z leva se jen pamatuji na uzeniny od Beneše,kde prodávala sl.Smělá,dále na nádobí U Vanišu (dodnes),Restaurace a Řezník Heler.

Re: Doplnění co bylo v ulici Na Pankráci

(Naďa, 25. 5. 2015 17:44)

Velmi děkuji za doplnění předválečné historie Pankráce, cením si toho.

Re: Doplnění co bylo v ulici Na Pankráci

(Igor, 22. 12. 2017 22:55)

Majitelem elektro prodejny byl pan Fon a v 50.letech tam stale pracoval jako vedouci. Ja pamatuji ze se v 50. letech rikalo drogerie pana Moudreho. V te hospode na rohu Mikulase z Husi byl hospodsky pan Dvorak. A vedle Forejta byly potraviny pan Křepela. A v kachlikovem dome vedle potravin se narodil a zil herec Josef Čáp *1946.

Maly doplnek

(Igor , 22. 12. 2017 2:33)

Dik za perfektni popis Pankrace kde jsem se narodil a prozil detstvi v ulici Marie Cibulkove drive Libusina jak ji rikali rodice. Chci jen dopl nit jmena nekolika obchodu v ulici Na Pankraci ktere jsme oznacovali jmeny byvalych majitelu ne jim byli znarodneny. Vezmu to z naseho konce tedy od Vysehradu. Prvni nsa prave strane byla mlekarna Svobodu, na rohu Mikulase z Husi byla hospoda U Dvoraku (U Horymira), na dalsim rohu s ulici Stetkovou byla hospoda u Forejtu, dale Elektra pana Fona (kterou prestehovali naproti skole u kostelicka vedle zminenych domacich potreb), cukrarna U Slajsu, pres ulici hospoda U kamenneho stolu a rybarna U Hradeckych naproti kostelicku.

Krásné vzpomínky

(Jiří Kadleček, 7. 11. 2017 22:40)

Jsem rodem Nuselák, ale tuto oblast Pankráce jsem docela znal... nebylo to daleko a navíc jsem od roku 1967 chodil na střední školu na Vítěznou pláň. Ještě dávno před tím jsem jako nuselské dítě chodil s dědečkem a bratrem na Pláň pouštět draky a na procházku. Moc všem dékuji za krásné a nostalgické vzpomínání, úplně to pohladí na duši.

Re: Krásné vzpomínky

(Igor Herle, 22. 12. 2017 1:29)

Jirko s Tebou jsem chodil do Hanusovky 1957-66 9.B a take jsme nejaky cas chodili hrat volejbal do vysehradske sokolovny.
Jsem take z Pankrace a popis a vzpominky na stara mista jsou velice presne. Dik za hezky clanek

XEvil will crash worldwide internet

(MashaGeows, 12. 12. 2017 19:44)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Poděkování

(Naďa, 4. 11. 2017 11:17)

Velmi vám všem děkuji za vaše vzpomínky, které skvěle doplňují ty mé...

Dětství v 80. letech

(Vendula, 22. 5. 2017 15:51)

Díky za krásný článek a za tyto stránky! Připomněly mi dětství a taky, že nejvíc si toho pamatuju právě z ulice Na Pankráci a přilehlých ulic od Paláce kultury k nám. Hrdinů. I když jsme bydleli v Lounských, za magistrálou (která nás od Pankráce úplně odsekla). Dětství jsem prožila v 80. letech a co se změnilo od té doby, je roh nám. Hrdinů a ul. Lomnického, kde byl plácek, přes který jsme chodili ze školy U kostelíčka do tělocvičny v sokole. Potěšilo mě, že tam nechali stát ten krásný strom. Je sice dost ořezaný, ale žije :) Taky si pamatuju rohovou proluku na nám. Hrdinů, co je teď novostavba EŽ, táta tam kdysi ztratil tašku s doklady a strašně nám za to vynadal.
V ulici Boh. ze Švamberka, v rohu ve vnitrobloku, byly jesle, do kterých chodila má mladší sestra, na rohu této ulice a ul. Na Pankráci si pamatuju cukrárnu, kde jsem dorty nakoupila ještě tak před 8 lety asi.
Taky si pamatuju, jak jsme se školkou (MŠ na rohu ul. Lounských a Táborská, kam chodil můj děda, ročník 22, do chlapecké školy) chodili na procházku na "šneka" - lávku přes magistrálu před nuselákem, koukat se jak Jugoši staví hotel Forum. Ještě tam tenkrát byla ohromná jáma a kolem plot a jak jsme s mamkou chodily a běhaly, se sestrou, kolem Pákulu a lezly po fontánách (nevíte o nich někdo něco?), tenkrát ještě fungovaly. Vzadu v Pákulu, blíž ul. Na Pankráci byly dveře a v nich prodávali pistáciovou zmrzlinu, myslím, že točenou.
V části ul. Lounských, přilehlé k magistrále, tam co se vjíždí do "fízlárny", jak jsme říkali sídlu Policie, nebylo jediné auto, travnatý ostrůvek se stromy, co tam už dlouho je, tam sice byl taky, ale rozbahněný a neuspořádaný.
Do kina Libuše jsme chodili se ZŠ Sdružení, kam jsem chodila od 1. do půlky 7. třídy. Poslední film, který jsem tam viděla, byl Rozum a cit a taky tam dávali Knoflíkáře a Saturnina. Naše škola prý kdysi protestovala proti tomu, aby naproti pankrácké tržnici vzniklo autobusové nádraží, abychom tam, my děti, nedýchaly zplodiny, když už tam je stejně magistrála.
Vzpomínek by se ještě našlo, ale už bych to tu zaplevelila... Ještě jedna! Činžák, co stál u tržnice, teď už vím, že byl od architekta Koudi, měl na boku směrem k tržnici opadanou omítku, která vypadala jako hlava holčičky v klobouku a byla tam prodejna spacáků a sportovních potřeb, myslím, že až do demolice.

dodatek

(Milan Hendrich, 16. 3. 2015 23:21)

Dodatečně jsem si vzpomněl, že někdy v šedesátých létech v ulici Na Pankráci vedle kina Revoluce, směrem od Vyšehradu, spadl jeden z baráků. To už se snad připravovala demolice k vůli nové zástavbě. Takže se snad nikomu nic nestalo, ale na ten spadlý barák se houfně chodilo podívat. To byly léta 67, možná 68.

Re: dodatek

(Anna Kozáková, 1. 2. 2017 23:36)

Už jsem to psala před chvílí. Ten dům spadl v roce 1964 někdy na jaře. Lidi tam bydleli a byli asi 4 mrtví. Demolice se nechystala, jen byla dole v krámě textilu porušená statika. Ještě ted si pamatuju, jak tam visely obrazy....

Na Pankráci 28

(Antonín Šárovec, 24. 6. 2016 18:51)

Od r.1960 do r.1967 jsem s rodiči bydlel v rohovém domě č.28 v ulici Na Pankráci. V přízemí byla hospoda U Horymíra, kterou vedl hospodský Forejt. V domě v té době také žil mladý herec Jan Přeučil a na ulici parkoval své vozítko Fiat 600. S naším Opelem ( Olympia ) to bal jediná dvě auta včech obyvatelů domu č.28. Z oken přízemního bytu jsme se dívali na ohradu Sběrných surovin, které se nacházely přibližně v místě dnešního kruhového objezdu před Palácem kultury. Po našem odstěhování v domě bouchl plyn a narušil statiku natolik, že dům musel být zbourán. Dnes na jeho místě stojí nová komerční budova. Dům jsem si nikdy nevyfotil a proto bych uvítal, pokud někdo z čtenářů má takovou fotografii aby mne kontaktoval ( tel.: 606 768 488 ).
Velmi dobře si také pamatuji na spadlý dům vedle školy U Kostelíčka. Dům byl určen k demolici, ale ještě dříve spadl. Stalo se tak v noci a pokud vím v domě nikdo nebyl. Několik dnů trvalo technice než sutiny zlikvidovaly. S jedním nákladním automobilem značky Csepel se na odvozu sutin podílel i můj strýc, který pracoval u pražské PSO ( Pražská stavební obnova ). Já jsem po škole jezdil s ním a tak jsem se také tak trochu podílel na odtsraňování zavalené ulice Na Pankráci. Tuším, že to bylo v roce 1966.